Stulecie niepodległości

VIS na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości

26 listopada Fabryka Broni „Łucznik” w Radomiu ogłosiła wyprodukowanie okolicznościowej, limitowanej serii pistoletów VIS. Fabryka wyprodukowała jedynie 50 sztuk tego legendarnego pistoletu, a jego cena to 16 tys. zł.

Pistolet VIS został skonstruowany przez dwóch legendarnych konstruktorów – Piotra Wilniewczyca i Jana Skrzypińskiego. VIS odznaczał się wysoką celnością i zgrabnym kształtem. Był też bardzo lekki i łatwo można było go schować pod ubraniem, co miało niebagatelne znaczenie szczególnie w trakcie okupacji. Pistolet ten był oryginalnie produkowany od 1936 roku do wybuchu drugiej wojny światowej. Po wojnie Fabryka Broni „Łucznik” kilkukrotnie wznawiała produkcję tego pistoletu, głównie przy okazji ważnych rocznic. Tak też jest i w tym roku.

Każdy z 50 pistoletów wyprodukowanych przez Fabrykę Broni ma swój indywidualny numer seryjny, który zaczyna się od numeru 201801, a kończy na 201850. Warto także podkreśli
, że limitowana seria VIS-ów została wyprodukowana w oparciu o oryginalną, przedwojenną dokumentację. Dodatkową ciekawostką jest fakt, że każda broń ma okolicznościowy grawerunek, który przedstawia proporzec kawalerii II RP i napis „100 LAT NIEPODLEGŁOŚCI”.

Pistolet VIS to dla Polaków legenda. Przed wojną wyprodukowano prawie 50 tys. sztuk tego pistoletu i był on na wyposażeniu Wojska Polskiego. Niestety, jest on dość drogi w produkcji ponieważ powstaje metodą obróbki bloczków metalu skrawaniem. Być może dlatego Fabryka Broni „Łucznik” nie zdecydowała się do tej pory wprowadzić VIS-a do produkcji seryjnej. Za dwa lata będziemy obchodzić setną rocznicę Bitwy Warszawskiej i możemy być raczej pewni, że z tej okazji „Łucznik” przygotuje kolejną serię kolekcjonerską legendarnego VIS-a.

Sklep Cyngiel – sklep z bronią palną zawsze chętnie sprzyja takim inicjatywom.

Udostępnij ten artykuł

Close Menu
×

Koszyk