Pozwolenie na broń

Pozwolenie na broń – krok po kroku

Liczba wydawanych pozwoleń na broń w naszym kraju zwiększa się z roku na rok. Zainteresowanie strzelectwem rośnie, otwierane są nowe strzelnice, a Polacy chętnie z nich korzystają. Według oficjalnych statystyk policyjnych, na 100 mieszkańców naszego kraju przypada 1,3 sztuk broni, co oznacza, że jesteśmy jednym z najbardziej rozbrojonych państw świata. Wielu Polaków rezygnuje z chęci posiadania broni ponieważ obawia się, że proces wiodący do otrzymania pozwolenia jest długotrwały i skomplikowany. Jednakże, jeśli tylko będziemy pilnować ustalonych terminów, a także solidnie przygotujemy się na egzaminy teoretyczny i praktyczny, to swoją pierwszą broń kupimy już w 3 miesiące od złożenia pierwszego wniosku.

Jest kilka podstawowych warunków jakie trzeba spełniać by ubiegać się o pozwolenie na broń i są one dokładnie określone przez Ustawę z dnia 21 maja 1999 roku o broni i amunicji. Te warunki to:
ukończone 21 lat,
obywatelstwo polskie,
brak zaburzeń psychologicznych,
brak uzależnień,
niekaralność.

Ustawa określa także 8 celów posiadania broni palnej i są to:
ochrona osobista,
ochrona osób i mienia,
cel łowiecki,
cel sportowy,
rekonstrukcje historyczne,
cel kolekcjonerski,
cel pamiątkowy,
cel szkoleniowy.

Przed podjęciem decyzji o złożeniu wniosku o pozwolenie na broń musimy podjąć decyzję do jakich celów będzie nam ona potrzebna. Każdy cel bowiem to inna droga pod względem procedur i kosztów do uzyskania pozwolenia. W naszym kraju najbardziej popularnymi celami są łowieckie, sportowe i kolekcjonerskie.

Po dopełnieniu wszelkich formalności i pozytywnym zaliczeniu potrzebnych egzaminów, komendant wojewódzki Policji wyda nam pozwolenie na broń. Warto tu przy okazji nadmienić iż, np. rusznikarze, przedsiębiorcy, którzy obracają bronią i amunicją czy też posiadacze broni palnej pozbawionej cech użytkowych nie muszą posiadać takiego pozwolenia.

Tylko kilka państw na świecie nie wymaga od posiadaczy broni żadnych pozwoleń i są to np. Stany Zjednoczone (za wyjątkiem paru stanów), Albania, Austria, Filipiny, Jemen i Pakistan. Prawo do posiadania broni jest wpisane w konstytucję USA, jednakże cały czas trwa dyskusja czy nie zmienić przepisów.

W zeszłym roku wydano w Polsce ponad 15 tys. nowych pozwoleń na broń. Liczba posiadaczy wzrosła do 206 tys. osób. Najbardziej liczna jest grupa związana z łowiectwem i jest to ponad 125 tys. osób.

Udostępnij ten artykuł

Close Menu
×

Koszyk