Konkurs “Strzelnica w powiecie”

Konkurs „Strzelnica w powiecie” rozstrzygnięty

21 września minął termin na składanie wniosków w konkursie „Strzelnica w powiecie” przygotowanym przez Ministerstwo Obrony Narodowej, zaś 19 października ogłoszono dwóch zwycięzców. Zostali nimi Gmina Młodzieszyn oraz Powiat Przysuski. Obydwa samorządy otrzymają łącznie prawie 1,6 mln zł dotacji.

Jak poinformował MON, konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem. Resort obrony oferował zwycięzcom do 1,2 mln zł na budowę nowej strzelnicy, na której będzie można uczyć w jednym momencie 10 osób strzelania na dystansie do 200 m. Obiekty ponadto będą musiały być również dostosowane do strzelania z małokalibrowej i średniokalibrowej broni osobistej z wykorzystaniem amunicji karabinowej o kalibrze nie większym niż 7,62mm i amunicji pistoletowej o kalibrze nie większym niż 9 mm.

Do konkursu można było też zgłaszać strzelnice istniejące, ale wymagające remontu. Wszystkie strzelnice biorące udział w konkursie, zarówno nowobudowane, jak i istniejące, będą musiały spełniać warunki bezpieczeństwa określone w przepisach oraz uzyskać pozytywną opinię specjalistyczną w zakresie balistyki zewnętrznej. Ministerstwo Obrony Narodowej wyjaśnia, że konkurs jest odpowiedzią na rosnącą popularność strzelectwa w naszym kraju, a przy okazji ma wypromować wśród Polaków kwestię bezpieczeństwa.

Obecnie w Polsce istnieją 52 strzelnice garnizonowe, 33 pistoletowe oraz ok. 170 strzelnic cywilnych. MON zakłada budowę kolejnych 380 strzelnic cywilnych, a w ramach konkursu „Strzelnica w powiecie” tylko na przyszły rok resort zarezerwował w swoim budżecie kwotę 40 mln zł. Z nowych strzelnic będą mogli korzystać zarówno żołnierze, organizacje proobronne, jak i uczniowie klas wojskowych i cywile.

Udostępnij ten artykuł

Close Menu
×

Koszyk