Jak uzyskać pozwolenie na broń sportową? Ważne informacje i warunki do spełnienia

Jak uzyskać pozwolenie na broń sportową? Ważne informacje i warunki do spełnienia

Każdego roku coraz więcej osób ubiega się o pozwolenie, upoważniające do posiadania broni do celów sportowych. Mowa o broni palnej, która strzela ogniem pojedynczym. Aby móc ją kupić i nosić przy sobie, a także startować w oficjalnych zawodach strzeleckich, trzeba spełnić szereg określonych warunków oraz pomyślnie przejść całą procedurę. Nie jest ona co prawda bardzo skomplikowana, ale trwa kilka miesięcy. Poznaj szczegóły.

Broń sportowa nie dla każdego! Chcąc stać się jej posiadaczem, trzeba zdobyć pozwolenie

Pierwszym krokiem, koniecznym do spełnienia przez kandydata na posiadacza broni sportowej, jest wstąpienie do klubu strzeleckiego. Tam można przygotować się do Egzaminu na Patent strzelecki, który potwierdzi umiejętność obcowania z bronią palną. Nauka trwa minimum trzy miesiące i pozwala zdobyć kompleksową wiedzę teoretyczną oraz praktyczną. To istotne, ponieważ egzamin składa się z pisemnego testu oraz strzelania z wylosowanych rodzajów broni. Część praktyczna odbywa się na strzelnicy, a ocenie poddawane są takie czynniki, jak: przestrzeganie bezpieczeństwa, celność oraz skupienie. Patent strzelecki można uzyskać w trzech dyscyplinach (pistolet, karabin i strzelba gładkolufowa).

Uzyskałeś patent strzelecki? Twoja pierwsza broń sportowa jest na wyciągnięcie ręki

Po zdaniu egzaminu i okazaniu dokumentu w klubie, zgłasza się do PZSS z prośbą o wydanie licencji zawodniczej. Ta jest ważna przez rok, ale da się ją przedłużyć, biorąc czynny udział w zawodach. Po przejściu badań lekarskich i zdobyciu stosownego orzeczenia, można przystąpić do testu psychologicznego. To już ostatnia prosta do tego, by broń sportowa mogła być przez nas legalnie kupowana i użytkowana. Trzeba jeszcze tylko napisać wniosek o wydanie pozwolenia na broń do celów sportowych – jeśli spełniamy wszystkie warunki, zostanie on nam przyznany. Ostatnią formalnością jest wysłanie do WPA wniosku o wydanie promesy na zakup broni. Po nabyciu interesującego nas egzemplarza, musimy go zarejestrować – wówczas dostaniemy legitymację posiadacza broni.

Dodaj komentarz

Close Menu
×

Koszyk